Jdi na obsah Jdi na menu
 


Champs- Elysees

30. 12. 2007

Champs-Elysées - Centrum evropského luxusu

Paříž je jedním z nejkrásnějších měst na světě. Jeho obyvatelé jsou na ni právem hrdi. Stojí za to vidět snad každý metr jejího centra. Ale i v něm jsou místa, která svou krásou a luxusem předčí ty ostatní. Jedním z nich je pověstná třída Champs-Elysées.

Celkem je dlouhá 2 kilometry. Orientovaná je z východu na západ. Začíná na náměstí Place de la Concorde a končí křižovatkou Place de l'Étoile s notoricky známým Arc de Triomphe (vítězným obloukem).
Původně zde byly jen pole a zahrady. To se změnilo roku 1616, když se královna Marie Medicejská rozhodla rozšířit komplex zahrad kolem paláce Tuileries o cestu lemovanou stromy. Postupně byla dál zvelebována a nakonec se stala srdcem svého města, na kterém se konala spousta průvodů a vojenských přehlídek. Patří k nim i neslavný vstup okupačních nacistických vojsk v roce 1940.

Odedávna zde kvetl obchod. Roku 1860 vzniklo sdružení obchodníků působících kolem Champs-Elysées jménem Syndicat d'Initiative et de Défense des Champs-Elysées. Jeho prvním předsedou se stal praotec řetězce vyrábějícího luxusní zboží Louis Vuitton. Tohle sdružení si dalo za cíl propagovat firmy působící kolem slavné třídy. Snažilo se získat co nejvíc projektů, které by zkrášlily už tak nádhernou oblast. Nutno dodat, že tato komise měla moc nejen obohatit svoje území, ale také schopnost zamezit na něj přístup novým podnikům. Tato práva si zachovala dodnes. Od roku 1980 působí pod kratším jménem Comité des Champs-Elysées.

Díky láskyplné, i když možná trochu žárlivé péči tohoto výboru můžeme bez obav mluvit o celé čtvrti jako o nejluxusnějším místě v Evropě. Nájmy jsou tu opravdu velké. Pokud si budete chtít pronajmout 90 metrů čtverečních na jeden jediný rok, připravte si jeden a čtvrt miliónů dolarů. Na světě je už jenom jedno dražší místo,a to slavná Pátá avenue v New Yorku. I díky tomu zde bydlí jen málo lidí. Většina prostor je využita k podnikání. Exkluzivita celé lokality je ještě znásobena blízkostí Élysée Palace - oficiální rezidence francouzské hlavy státu, díky které bylo celkem běžné potkat zde prezidenta Chiraca a díky které zde bude zřejmě možné potkat i jeho nástupce Nicolase Sarkozyho.

Champs-Elysées je oblíbená i pro své kvalitní obchody. Nakoupit můžete u Benettonu, v Disney Store, Virgin Megastore, Armani, Gucci, Jean Paul Gaultiere nebo třeba u nově představených poboček Adidas, Nike a samozřejmě také u nedávno otevřené mamutí pobočky firmy, jejímuž zakladateli vděčí za mnohé i samotná třída - Louise Vuittona.

Pro návštěvníky z cizích zemí, kteří to sem chtějí mít co nejblíž, představuje ideální volbu Hôtel de Crillon, který se nachází v severní části Place de la Concorde na samé hranici Champs-Elysées. Tento pětihvězdičkový hotel nabízí svým hostům odpovídající komfort a patří mezi nejlepší na světě. Jeho služby běžně využívají státníci (Richard Nixon, císař Hirohito, Hasan II), filmové a hudební hvězdy (Madonna, Elizabeth Taylor) a další.

Na Champs-Elysées se pochopitelně jenom nepodniká, dějí se zde i různé akce. Každý rok se zde slaví pád Bastily, končí zde Tour de France a na Vánoce se celé náměstí zahalí do roucha světel.

Krásná dáma jménem Paříž má zkrátka své srdce právě zde. Vyplatí se ho vidět, i když zrovna nechcete nakupovat, podnikat nebo se účastnit nějakého velkého shromáždění. Krásný je i samotný pohled a procházka jeho dlouhou alejí.

Vice fotografii pod oblibenym odkazem Nase fotky z Parize v albu Champs- Elysees!

Rada podam podrobnejsi info:

kontakt- skype: momamojama, Francie.

               email: Marketa.Kulhava@seznam.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář